Se psem do Chorvatska

pes u moreDo Chorvatska se letošní sezónu chystá stále více Čechů. Chorvatsko je vyhledávanou destinací také pro pejskaře. Důvodem je krátká vzdálenost, která se dá zvládnout bez obav vozem a také fakt, že zde není takové horko, které by psům nesvědčilo. Už pominuly fámy, které nás nabádají k obavám ze slané vody. Ta naopak působí příznivě na lidskou kůži i psí srst. Dbejte ale na to, aby se pes v moři pouze koupal. Pití slané vody může zapříčinit dehydrataci, zvracení a průjmy. Proto psovi vždy dopřejte dostatek studené pitné vody.

I pes potřebuje pas, už nemusí mít kulaté razítko z veteriny

Pokud jste majitelem psa v zájmovém chovu, musí mít buď čip nebo čitelné tetování (dle zákona se jedná o identifikaci zvířete). Pak vám veterinář vystaví psí pas (pas pro domácí zvířata/europas), kam přepíše veškeré očkování, zejména očkování proti vzteklině. Očkování je povinné pro všechny psy od věku 3 měsíců. Chorvatsko nevyžaduje žádná další nepovinná vyšetření ani očkování. Pokud ale cestujete jinam v rámci EU, informujte se na případné povinné očkování proti vnějším parazitům a podobně.

Doporučujeme se do Chorvatska dostavit po ose států EU, jinak budete potřebovat ještě speciální vyšetření na vzteklinu. Jedná se o serologické vyšetření krve, které je pro psa poměrně nepříjemné. Navíc je drahé a oprávnění ho provádět má jen několik málo veterinárních klinik. V pase psa musí být zapsán majitel, který musí být přítomen u psa nebo zmocní třetí osobu.

Vždy ale musí být pes v autě připoután, aby neohrožoval řidiče a ostatní členy posádky v případě havárie. Tento problém lze vyřešit i přepravní klecí.

Pozor na převoz bojových plemen

Pokud máte bulíka, staforda či pitbula s rodokmenem, neměli byste mít v Chorvatsku problém. Kříženci a psi pes průkazu původu (PP) do Chorvatska nesmí. Neznáme ale nikoho, kdo by byl kontrolován, natož nevpuštěn do země. Speciální pravidla platí i pro převoz více než 5ti psů. Pak už se nejedná o dovolenou se psem, ale jejich komerční převoz.

Pobyt se psem u moře

antistresove tabletyV Chorvatsku jsou pejskaři stejně milující jako v ČR a psi smí téměř všude (na rozdíl od Německa, kde jsme měli problém najít camp, kam mohli i pejsci). I přesto ale raději vyhledávejte psí pláže nebo alespoň pláže, kde pes nebude nikoho obtěžovat. Dbejte ale pravidel, kde musí být pes na vodítku. Jedná se například o státem uznané rezervace a CHKO.

Rady k nezaplacení

 • Psa převážejte připoutaného (kupte kšíry pro psa do auta) nebo v kleci (je to zákonem přikázáno)
 • Nikdy psa nenechávejte v autě (může dojít k přehřátí)
 • Zabezpečte přísun pitné vody
 • Před cestou psa nakrmte jen 1/3 množství krmiva (zabráníte zvracení nebo dokonce torzi žaludku-ta může vést k úhynu psa)
 • Kupte psovi boty do vody (zabráníte popíchání ježky)
 • Existují pojišťovny, které pojistí psa v ČR i pro cestování
 • Po koupeli v moři nemusíte psa sprchovat pitnou vodou
 • Pokud není pes zvyklý cestovat, dejte mu před cestou tabletky proti nevolnosti nebo antistresové tablety pro psy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti/informace se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Se psem do Chorvatska

 1. Kde koupit boty? napsal:

  Máte tip na nějakou stránku, kde bych mohla koupit psí boty do vody?

 2. Kateřina napsal:

  Dobrý den,

  prosím o radu kde se dají koupit boty do vody pro pejska.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>