Falešná březost

Falešná březost je poměrně častý jev, který se dostaví 2 až 10 týdnů po hárání. Falešná březost má své kořeny ještě v době, kdy psi žili ve smečce. Doba hárání se všem fenám ve smečce upravila tak, že háraly vždy v jednu dobu. Takto se omezil úhyn štěňat i v případě, že jejich matka uhynula. Štěňata totiž našla náhradní matku v jiné kojící feně.

falesna brezostTřebaže různí veterinární lékaři koukají na pseudograviditu jinak, v prvé řadě je nutné majitele fenek uklidnit. Falešná březost není poruchou pohlavního cyklu a nijak neovlivňuje plodnost fenečky. V podstatě se jedná o vsugerované mateřství, které se může projevovat různě. Vlivem hormonální nerovnováhy dochází k nalévání několika cecíků, ze kterých se může samovolně nebo po stisknutí uvolňovat mléčná tekutina. Ta může být bílá, žlutá nebo do hněda. Barva není důležitá, ale tekutina nesmí zapáchat. To by naznačovalo velmi nebezpečný zánět mléčné žlázy.

Falešná laktace je způsobena již zmíněnou hormonální nerovnováhou, kdy hladina hormonu estradiolu stoupá a naopak progesterolu klesá. Toto vybočení od normálu se projevuje nejen fyziologicky (laktace), ale také psychicky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti/informace, Zdraví se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>