Díl 1. Lymská borelióza

O té toho bylo napsáno již mnoho. Přisaje-li se infikované klíště na svého hostitele (dítě, dospělého či domácího mazlíčka), přenáší do jeho těla spolu se svými slinami také bakterie Borrelia burgdorferi buď okamžitě, nebo do několika hodin po přisátí.

Odborníci na první pomoc radí na klíště v žádném případě nekapat olej nebo nemazat krémy. Při dušení parazita totiž dochází k vyprázdnění jeho trávicího ústrojí přímo do rány. Nejlepší je údajně klíště strhnout například kartou do bankomatu.

kliste

Lymská borelióza se projevuje letargií, horečkami, otokem lymfatických uzlin, významným kolísáním tělesné teploty, chronickým zánětem kloubů, špatnou funkcí končetin, zánětem mozkových blan a srdečními obtížemi. Tyto projevy se mohou objevit dokonce i několik let po nakažení. Následky lymské boreliózy jsou potom artritida, poškození centrálního nervového systému, srdce, ledvin a jater.

Foto: kredit animalhealth.bayer.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Zdraví se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>